Home Alexandrova technika O mně Praxe F.M.A. Psychoterapie Kontakt English
 

Alexandrova technika – vzdělání a praxe:

2000–2003 – individuální lekce – sebezkušenost
2003–2006 – Alexander technique college in Brighton (The United Kingdom)
2006–dosud – Pobyty na mezinárodních školách Alexandrovy techniky v Kodani, Berlíně, Amsterdamu, Londýně a Vídňi.
Mezinárodní kongresy učitelů Alexandrovy techniky ve Švýcarsku.

Semináře a workshopy Alexandrovy techniky, které jsem vedla:

2006–dosud
– úvodní workshop AT v Poděbradech
– workshop AT pro Duly v rámci vzdělávacího programu v Aperiu
– worshop AT pro fyzioterapeuty v Chocni
– worskhopy AT na Vysočině v rámci sebezkušenostních programů
– spolupráce na projektu FTVS s učiteli tělesné výchovy na Hudebním gymnáziu Jany Nerudy
– seminář pro Prague women's society
– workshop pro seniorky na výjezdovém pobytu přes organizaci Remedium
– workshop AT pro projekt No, laboratoř v Pardubicích pořádaný Východočeskou galérií
– workhop AT pro hudební konzervatoř
– víkend - Alexandrova technika a jóga, spolupráce s Katrin Kohler
– Alexandrova technika pro tanečníky tanga v Praze, Halle/Německo/

Pravidelná spolupráce s Prague Film School – skupinová výuka se studenty herectví
Univerzity of New York – semináře pro Public speakers

praxe

Reference

S Alexandrovou technikou jsem se poprvé setkal před 6 lety v Berlíně. Tančil jsem tango a partnerka měla neuvěřitelně uvolněné, vědomé pohyby a objetí v tanci. Velmi mě to fascinovalo. Dozvěděl jsem se, že se kromě tance věnuje Alexandrově technice. Když jsem se vrátil, zjišťoval jsem zda i v Praze někdo AT učí a co vlastně AT je.
Když jsem s Šárkou měl první lekci byla to pro mě nová a inspirující zkušenost. Pro tělo i mysl. Díky její práci jsem si uvědomil napětí a strnulost těla během své práce a každodenní činnosti. Šárka mě svou technikou pomohla najít přirozené držení a rovnováhu těla, uvolnit se. Díky pravidelnosti setkání byl efekt dlouhodobější. Cítil jsem se lépe nejen v těle, došlo u mě i k uvolnění mysli. Doporučil bych lekce AT jak tanečníkům a lidem fyzicky aktivním, tak i lidem, kteří pracují v kanceláři a sedí u počítače. Díky AT mohou uvolnit napětí a bolest a vrátit se k přirozenému zdravému držení těla.

Pavel Broum (právník a tanečník tanga)

. . .

Prošla jsem 10 sessiony Alexandrovy techniky se Šárkou a čerpám z toho dodnes. Nejen, že to byla velice příjemná práce s tělem, ale člověka to naučí, jak správně držet páteř a přeučovat nevhodné návyky sezení i chůze. Na světě je pouze pár opravdu účinných metod, jak s tělem hluboce a efektivně pracovat – tohle je jedna z nich a jsem ráda, že máme v Praze jednu z mála osob – Šárku P., která na to má vzdělání. Vřele doporučuji všem, kdo si chce opravdu pomoci a je ochoten spolupracovat a ne pouze pasivně doufat, že ho někdo "opraví". Je to nádherná spolupráce!

Rena Milgrom (tanečnice, choreografka)

. . .

Profesionální klavírní hra je úzce spjata se správným a vědomým používáním těla. Nejen kvůli dokonalejší hře, ale také kvůli trémě, kterou jsem trpěl až nesnesitelně. Po jednom neúspěchu jsem se zamyslel a rozhodl zkusit Alexandrovu techniku, o níž jsem slyšel mnoho poutavých a zajímavých věcí. Šárka Provazníková byla velice chápavá a dokázala porozumět „klavírním“ problémům. Učila mě jak zacházet se svým tělem, jakým způsobem se nad sebou zamýšlet nejen z úhlu tělesné schránky, ale i duševní. Změnil jsem během návštěv AT několik pohledů na svět a čas. Zklidnila se mysl, technické problémy na pianu se řešily rychleji, koncertní úspěchy přicházely stále častěji. Naučil jsem mnoho nejen pro sebe, ale i pro své žáky na hudební škole. Pro hudebníky, kteří si nejsou ve své profesi v něčem jistí, určitě AT vřele doporučuji. 

Jan Šinandl (klavírista, student JAMU)

. . .

Alexandrova technika přináší příjemné uvolnění, které člověk uplatní v běžné chůzi i při tanci. Navíc člověku pomáhá zbavit se špatných pohybových stereotypů, z nichž mě občas bolela záda a krk. Doporučuji!

Kamila (úřednice, tanečnice tanga)

. . .

Alexandrova technika mi nesmírně pomohla. Už v průběhu prvních lekcí jsem na sobě cítila velká zlepšení v mnoha směrech. Díky ní se mi zlepšily zejména potíže s častými bolestmi zad, které vznikaly v důsledku nadměrného svalového napětí.
Velkým přínosem je ale především pro mou hru na flétnu. Věřím, že každý hudebník ví, jak je hra na hudební nástroj propojena s tělem a jak velký podíl na zvukové i technické stránce hry má správná uvolněnost těla v průběhu hry. AT je ideální právě pro tuto práci s uvolňováním těla a osvobozováním se od špatných stereotypních návyků. Doporučuji!

Monika Herianová (flétnistka)

. . .

Lekce Alexandrovy techniky, navštěvuji u Šárky již delší dobu a cítím, že tato práce je něčím co mi velmi pomáhá mít uvolněné vzpřímené tělo bez zbytečných napětí. Po počáteční intenzivní práci, kdy mělo mé tělo možnost zásadně přenastavovat základní způsoby fungování, navštěvuji dále většinou alespoň jednou měsíčně lekci a stále mě překvapuje jak je práce intenzivní a objevná a jde do stále jemnějších nuancí fungování mého systému. Po lekci se vždy cítím více uvolněně, cítím větší fyzický i mentální prostor, větší jasnost a klid. Oceňuji, že pracujeme na běžných polohách jako je sed a stoj, vstávání, protože v tom cítím intenzivní propojení s běžným životem. Větší uvědomění sebe a svého těla v situacích běžného života vnímám jako klíčové pro zdravý a radostný život a tyto lekce jsou pro mě v tomto důležitou podporou.
V současné době chodí na lekce i má dcera, která se ve svých 13 letech sžívá se svým intenzivně měnícím se a rostoucím tělem. Jsem moc ráda, že může mít pomoc v této jedinečné celostní terapii, na jejíž lekce k Šárce ráda chodí.

Mgr. Zuzana Kozáková (terapeutka kraniosakrální biodynamiky)

. . .

Alexandrova technika se mi pod vnímavým vedením Šárky osvědčila jako účinný a inspirativní způsob uvědomování si sebe sama, zbavování se zbytečných automatismů a omezování vlivu stresu v běžných denních situacích. Mimo jiné jsem se díky AT zbavil chronických bolestí v oblasti krku a ramen. Podle mého je AT ideální pro dnešní uspěchanou dobu s nepřeberným množstvím aplikací a s minimálními nároky na čas – trénovat lze prakticky kdykoli a kdekoli.

Otakar Nyč (lékař)

. . .

Na Alexanderovu techniku jsem chodila k Šárce Provazníkové intenzivně téměř jeden rok a přesto, že to bylo už před třemi lety, tak z návštěv dodnes těžím. Studuji na hudební akademii a mezi hudebníky je docela běžné jednostranné přetěžování těla. U nás se s tím bohužel zatím moc nepracuje a většina hráčů se s bolestmi prostě smíří. Já osobně jsem vyhledala tuto metodu spíš preventivně a taky proto, abych vyzkoušela, jestli s uvolněným tělem docílím nějakého rozdílu ve zvuku. A musím říct, že výsledky pociťuji dodnes. Zvykla jsem si správně a uvolněně sedět, čímž se mi uvolnily i ruce. Díky tomu můžu tvořit tón plnou váhou paže, což je nemírně efektivní a úsporné, protože nemusím vynaložit tolik úsilí. Ale změny jsem pocítila i v běžném životě. Se Šárkou jsme se zabývaly i chůzí, postojem a vstáváním. Poradila mi taky, jak běhat, nebo jak stát při čištění zubů nebo mytí nádobí. To možná nezní tak důležitě, ale právě takové každodenní drobné činnosti nás hodně ovlivňují a není dobré kvůli nim tělo zbytečně přetěžovat. Alexanderovu techniku doporučuji, kudy chodím, a díky osobnímu přístupu Šárky Provazníkové byla každá návštěva navíc jedinečná a přizpůsobená přímo mně na míru.

Katka B. (čelistka)

. . .

AT "odlehčila" můj život :) Lépe dýchám, lépe se uvolňuji, lépe snáším stres, lépe trávím, lépe se cítím. AT mi pomohla dostat se do kontaktu se svým tělem a sama se sebou. Velmi děkuji!

Katka B. (vychovatelka, studentka)

 
  2012–2022 Dogart.cz