Home Alexandrova technika O mně Praxe F.M.Alexander Psychoterapie Kontakt English
 

F.M.AlexanderFrederick Matthias Alexander (1869–1955)

F. M. Alexander byl Shakespearovský herec. Narodil se v Tasmánii (Austrálii) 20. ledna 1869. Od mládí se zajímal o divadlo a během devadesátých let 19. století se stal známým hercem v Melbourne. Jeho slibná herecká kariéra byla záhy ohrožena častými problémy hrtanu, které způsobovaly dočasnou ztrátu hlasu. Lékaři nebyli schopni dělat nic, co by mu pomohlo a tak se se nakonec rozhodl hledat řešení tohoto problému sám.
Po dlouhých letech experimentů a pozorování sama sebe odhalil, že jemné špatné pohybové návyky způsobují přílišnou zátěž jeho hlasivek takovým způsobem, že narušují fungování jeho hlasu. Jelikož jeho problémy s hlasem vznikaly během recitování, Alexander se rozhodl, že se při něm bude sledovat v zrcadle a pokusí se zjistit, co může bý příčinou. Pečlivým pozorováním svého těla zjistil, že vždy, když mluví, zatíná krční svaly, zatahuje hlavu dozadu a nahlas těžce dýchá. Tento způsob byl obsažen ve všem, co dělal. Hledal jak jej zastavit a jak si uvědomovat svoje zautomatizované pohyby, které měly vliv nejen na jeho hlasové problémy. Takto se mu podařilo postupně změnit své původní návyky. Zbavil se nejen hlasových problémů, ale i potíží s dýcháním a nadměrného napětí. Jeho poznatky začaly brzy pomáhat i dalším jeho kolegům a technika se brzy stala známou.

F.M.AlexanderV roce 1904 přijel Alexander na pozvání G. B. Shawa do Londýna. Zde si brzy vybudoval svoji klientelu. Byl populární mezi lidmi od divadla, ale přicházelo za ním i mnoho dalších, mezi jinými např. Aldoux Huxley. Americký filozof John Dewey se dozvěděl o Alexandrově technice a brzy se stal jejím zastáncem. Alexander se později stal známý léčením tzv. "ztracených případů", lidí s obrnou, s vrozenými vadami atd.
V Londýně pak založil v roce 1931 školu, ve které začal předávat znalosti svým nástupcům.

Frederick Matthias Alexander zemřel 10. října 1955, přičemž ještě týden před smrtí učil, zabraný do práce jako vždy.

 

2012–2022 Dogart.cz