Home Alexandrova technika O mně Praxe F.M.A. Psychoterapie Kontakt English
 

Co je Alexandrova technika

Alexandrova technika je praktická metoda, která učí jak lépe porozumět svému tělu a zvládat stres, jak si uvědomit a změnit nezdravé návyky a napětí v těle i mysli. Lidé praktikujicí Alexandrovu metodu si říkají učitelé (nikoli terapeuti) – při práci s klientem/žákem jej učí osvojovat si dovednost vědomí těla. Technika má však terapeutické účinky.


Pro koho jsou lekce vhodné?

Umělci
Alexandrova technika je užitečná pro každého, kdo chce zlepšit svůj výkon a vystupování na veřejnosti, používání hudebního nástroje, těla či hlasu. Studuje ji mnoho hudebníků, tanečníků a herců.
Je to nedocenitelný nástroj, který zmírňuje úzkost při vystupování, zlepšuje kvalitu tónu a celkovou koordinaci.
V zahraničí je součástí hudebních a hereckých škol (Manhattan School of Music, the San Francisco Conservatory and the Royal college of Music in London).
Alexandrova technika byla a je používána slavnými herci a hudebníky jako jsou například Paul McCartney, Paul Newman, Robin Williams, Hillary Swank, Dudy Dench, Frederick Perls (zakladatel Gestalt terapie), Moshe Feldenkrais (zakladatel Feldenkreisovy metody), Jacqueline Kennedy Onassis, George Bernard Shaw, Aldous Huxley.

Lidé trpící bolestí
Mnoho lidí přichází na lekce Alexandrovy techniky, protože mají bolesti. Zde se učí jak změnit navyklé stereotypy a uvolnit napětí v těle, které mohou být jejich příčinou. Studenti se mohou zbavit bolestí hlavy, zad, krku a ramenou, syndromu karpáního tunelu a dalších zdravotních obtíží.

Počítačoví uživatelé, lidé se sedavým zaměstnáním
Uživatelé počítačů se učí sedět pohodlně na svých pracovních místech bez bolestí krku, zad a napětí v ramenou. Alexandrova technika také pomáhá se syndromem karpálního tunelu, může vás zachránit před operací.

Sportovci
Stejně jako herci, tak i sportovci potřebují používat svá těla specifickým a efektivním způsobem. Alexandrova technika učí jak odstranit překážky, které by mohly bránit výkonu nebo vést k případnému zranění.

Lidé ve stresu a trpící depresemi
Alexandrova technika je dovednost těla a mysli v propojení. Cítíte-li se lépe fyzicky, ovlivní to příznivě i vaši psychiku. Studiem techniky se naučíte, že máte na výběr jak reagovat na podněty zvnějšku – stres, depresi nebo chronickou bolest. Můžete si pomoci tím, že se naučíte reagovat jiným než obvyklým způsobem na emocionální podněty.

Těhotné ženy
Pro těhotné ženy je Alexandrova technika úlevou od bolestí v zádech, otevřením kloubů a hledáním nové rovnováhy v těle s rostoucím bříškem. Práce s těhotnými je trochu jiná, jemnější s častějším střídáním poloh.


AT2Jak probíhá lekce AT?

Učitel Alexandrovy techniky používá jemný dotek, pomocí něhož vám pomáhá více poznat stereotypy mysli a těla. Rolí učitele je ukázat nový způsob v pohybu a myšlení, který znovu navrátí celý váš systém do vybalancovaného stavu svalového napětí. Lekce se obvykle skládá ze dvou částí, práce ve stoje a práce vleže na stole.

Práce ve stoje
Nejprve učitel prozkoumá vaše běžné aktivity jako sezení, chůzi a ohýbání se, na nichž rozpozná vaše vzorce pohybu. Většina lidí tyto činnosti dělá mnohokrát za den, ale málokdy se pozastaví a zamyslí nad tím "jak" je dělá. Během lekce se ukáží vaše návyky a učíte se, jak je měnit.
Po seznámení se základním konceptem Alexandrovy techniky můžete začít pracovat na těch aktivitách, které vás zajímají.
Alexandrovu techniku můžete použít např. při hře na hudební nástroj, při práci na počítači, při sportu, tanci, meditaci, józe. Za asitence učitele tyto aktivity děláte jiným způsobem. Nejen že se budete cítit lépe, ale dosáhete i lepších výsledků.

Práce vleže
Při práci v leže používá váš učitel speciální stůl. Učíte se praktikovat principy Alexandrovy techniky, bez nutnosti udržovat rovnováhu jako při práci ve stoje. Učitel s vámi dělá jemné pohyby a pomoci nich vám pomůže uvolnit nezdravé návyky. Dotek učitele alexandrovy techniky je jemný, nikdy není manipulativní, jeho záměrem je posílit uvědomění těla. Učitel vás požádá, abyste zapojili vaše myšlení jednoduchým a produktivním způsobem, což pomáhá zvýšit kvalitu dovedností Alexandrovy techniky.


Doporučený počet lekcí

Zaleží na vašem záměru. Běžně se doporučuje 20 až 30 lekcí. Já doporučuji jako minimum 10 lekcí, aby tělo a mysl měly čas zpracovat změny a osvojit si nové vzorce pohybu a myšlení. Můžete mít ale užitek i z jedné až dvou lekcí. Neosvojíte si však principy, které byste pak sami mohli používat v každodenním životě. Tempo si každý může zvolit sám podle svých možností. Na začátku se doporučuje jednou až dvakrát týdně.

 
  2012–2022 Dogart.cz